Čo je Pilates?

Pilates je metóda telesného cvičenia, ktorá bola vyvinutá a prepracovaná na začiatku 20. storočia Josephem Pilatesom v Nemecku, Veľkej Británii a Spojených štátoch amerických.

Pilates nazval svoju metódu kontrológia, bol totiž presvedčený, že je možné využiť myseľ k tomu, aby kontrolovala (a riadila) svaly. Do cvičenia sú zapojené všetky svaly od hlavy až po päty a človek sa naučí uvedomovať si vlastné telo.

Je to do detailov prepracované cvičenie, zamerané na zlepšenie kontroly nad svojím telom, na jeho posilnenie a zlepšenie ohybnosti. Pri maximálnom sústredení na prevedené cviky odpútava našu myseľ od bežných starostí a tým ju aj zrelaxuje. Je to cvičenie, ktoré mení telo aj ducha.

Výsledkom je správne držanie tela a celkové uvoľnenie. Ako bonus je spevnenie brucha, bokov, zadnej časti tela a radosť zo života:-)

Pilatesovo motto znie:

* Po 10 lekciách budete cítiť rozdiel
* Po 20 lekciách uvidíte rozdiel
* Po 30 lekciách budete mať nové telo

Princípy pilatesovej metódy

centrum – zabezpečuje oporu pre chrbticu, vnútorné orgány a tiež správne držanie tela, dýchanie –plný nádych a plný výdych sú podstatnou súčasťou cvičebnej metódy Pilates, koncentrácia – sústredenie na každý pohyb, ktorý vykonávame kontrola – kontrolujeme svaly, žiadne mimovoľné a hazardné pohyby, presnosť – pohyby musia byť vykonávané presne, plynulosť – plynulé vykonávanie cvičenia, jednotlivé cvičenia na seba nadväzujú, predstava – vytváranie vizuálnej predstavy, ktorú naše telá poslúchajú, precítenie – cvičenie je založené na jeho precítení a “načúvaní” vlastnému telu, spojenie – pozerajte sa na svoje telo ako na celok, Pilates metóda zapája do každého cvičenia všetky svaly

Kto môže cvičiť metódu Pilates?

Cvičenie Pilates je vhodné pre každého
- je určené mladým i starým, fyzicky aktívnym i neaktívnym jedincom.

Doporučuje sa hlavne pre:
- športovcov, umelcov a tanečníkov, pre ktorých je dôležitá koncentrácia a kondícia;
- počítačových operátorov, manažérov a hudobníkov ako prevencia napätia v krku a ramenách;
- tenistov, golfistov, hokejistov, plavcov, lyžiarov, ktorí jednostranne zaťažujú len určité svalové skupiny;
- pacientov ako pokračovanie rehabilitačnej liečby;
- ľudí s chronickými bolesťami chrbtice;
- ľudí s nadváhou, so záujmom o prevenciu celulitídy a osteoporózy;
- tehotné ženy a ženy po pôrode.

Chcete sa o metóde Pilates dozvedieť viac? Prihláste sa na kurz a uvidíte, že výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Forma cvičenia

Pri skupinovom cvičení

cvičí v jednej skupine cca 10 osôb. To zaručuje možnosť individuálneho prístupu inštruktora ku každému cvičencovi. Cvičí sa 55 minút, v pohodlnom športovom oblečení a v ponožkách. Z hygienických dôvodov sa doporučuje priniesť si so sebou vlastný uterák.

Individuálne cvičenie

je určené pre tých, ktorí sa zo zdravotného alebo časového dôvodu nemôžu zúčastňovať skupinového cvičenia. Cvičí len jedna osoba s inštruktorom. Termín cvičenia sa určí po vzájomnej dohode.