Čo je Pilates?

Pilates je metóda telesného cvičenia, ktorá bola vyvinutá a prepracovaná na začiatku 20. storočia Josephem Pilatesom v Nemecku, Veľkej Británii a Spojených štátoch amerických.

Pilates nazval svoju metódu kontrológia, bol totiž presvedčený, že je možné využiť myseľ k tomu, aby kontrolovala (a riadila) svaly. Do cvičenia sú zapojené všetky svaly od hlavy až po päty a človek sa naučí uvedomovať si vlastné telo.

Je to do detailov prepracované cvičenie, zamerané na zlepšenie kontroly nad svojím telom, na jeho posilnenie a zlepšenie ohybnosti. Pri maximálnom sústredení na prevedené cviky odpútava našu myseľ od bežných starostí a tým ju aj zrelaxuje. Je to cvičenie, ktoré mení telo aj ducha.

Výsledkom je správne držanie tela a celkové uvoľnenie. Ako bonus je spevnenie brucha, bokov, zadnej časti tela a radosť zo života:-)

Pilatesovo motto znie:

* Po 10 lekciách budete cítiť rozdiel
* Po 20 lekciách uvidíte rozdiel
* Po 30 lekciách budete mať nové telo

Princípy pilatesovej metódy

centrum – zabezpečuje oporu pre chrbticu, vnútorné orgány a tiež správne držanie tela, dýchanie –plný nádych a plný výdych sú podstatnou súčasťou cvičebnej metódy Pilates, koncentrácia – sústredenie na každý pohyb, ktorý vykonávame kontrola – kontrolujeme svaly, žiadne mimovoľné a hazardné pohyby, presnosť – pohyby musia byť vykonávané presne, plynulosť – plynulé vykonávanie cvičenia, jednotlivé cvičenia na seba nadväzujú, predstava – vytváranie vizuálnej predstavy, ktorú naše telá poslúchajú, precítenie – cvičenie je založené na jeho precítení a “načúvaní” vlastnému telu, spojenie – pozerajte sa na svoje telo ako na celok, Pilates metóda zapája do každého cvičenia všetky svaly

Kto môže cvičiť metódu Pilates?

Cvičenie Pilates je vhodné pre každého
- je určené mladým i starým, fyzicky aktívnym i neaktívnym jedincom.

Doporučuje sa hlavne pre:
- športovcov, umelcov a tanečníkov, pre ktorých je dôležitá koncentrácia a kondícia;
- počítačových operátorov, manažérov a hudobníkov ako prevencia napätia v krku a ramenách;
- tenistov, golfistov, hokejistov, plavcov, lyžiarov, ktorí jednostranne zaťažujú len určité svalové               skupiny;
- pacientov ako pokračovanie rehabilitačnej liečby;
- ľudí s chronickými bolesťami chrbtice;
- ľudí s nadváhou, so záujmom o prevenciu celulitídy a osteoporózy;
- tehotné ženy a ženy po pôrode.

Najlepšie zistíte čo je cvičenie Pilates na vlastnej koži. Vyskúšajte a prihláste sa na kurz pre začiatočníkov a uvidíte, že výsledky budete cítiť.

Forma cvičenia

Pri skupinovom cvičení
cvičí v jednej skupine cca 10 osôb. To zaručuje možnosť individuálneho prístupu inštruktora ku každému cvičencovi. Cvičí sa 55 minút, v pohodlnom športovom oblečení, naboso alebo v ponožkách. Z hygienických dôvodov sa doporučuje priniesť si so sebou vlastný uterák a dôležité je tiež nezabudnúť na pitný režim.

Individuálne cvičenie
je určené pre tých, ktorí sa zo zdravotného alebo časového dôvodu nemôžu zúčastňovať skupinového cvičenia. Cvičí len jedna osoba s inštruktorom (face to face). Termín cvičenia sa určí po vzájomnej dohode.